Najsłynniejsze oszustwa fotograficzne w historii

Większość z nas jest zdania, że czas modyfikowania fotograficznej rzeczywistości rozpoczął się dopiero wraz z nastaniem ery komputerów i legendarnego już Photoshopa. Jednak okazuje się, że fotograficzne oszustwa następowały już znacznie wcześniej. Mimo, że specjaliści nie mieli do dyspozycji zaawansowanych programów do grafiki komputerowej oraz edycji zdjęć, dokonywali modyfikacji, które nawet obecnie dla wielu osób powiązanych z fotografią są niezwykle trudne. Ich wykonanie było dość kosztowne i pracochłonne, dlatego zajmowali się nimi głównie fotomaniacy oraz osoby, którym było to szczególnie potrzebne – głównie do celów politycznych. W dzisiejszym artykule przedstawiamy więc najciekawsze i najbardziej znane z przypadków modyfikowania fotografii, które przeszły do historii. Zapraszamy!

1. Ullysses Grant

najsłynniejsze oszustwa fotograficzne

Amerykański generał, a później prezydent USA, musiał prezentować się okazale. jednak w braku odpowiedniej fotografii trzeba było „coś wymyślić”. Złożono zatem trzy zdjęcia, by otrzymać imponującą fotografię generała na (nie)swoim, równie imponującym koniu, z obozującym walecznymi oddziałami w tle.

2. Benito Mussolini na koniu

najsłynniejsze oszustwa fotograficzne

Tu także główny bohater przedstawiony jest w dumnej i wojowniczej pozycji podczas konnej jazdy. Jednak w tym przypadku koń faktycznie był na zdjęciu. Z tą różnicą, że nie był prowadzony wyłącznie przez jego jeźdźca, ale też (czy może głównie) przez obsługę „z ziemi”. To jednak z propagandowego punktu widzenia było wręcz niedopuszczalne, dlatego… usunięto zbędną osobę.

3. Abraham Lincoln

najsłynniejsze oszustwa fotograficzne
Kolejny z prezydentów Stanów Zjednoczonych. To ujęcie jest chyba najbardziej znaną fotografią przedstawiającą Abrahama Lincolna i bywa publikowane w wielu podręcznikach do historii. Jednak w istocie nie jest zdjęcie Lincolna, ale jego politycznego przeciwnika, Johna Calhouna. Co ciekawe, Calhoun był zwolennikiem niewolnictwa, dlatego doklejenie głowy Lincolna do jego ciała jest prawdziwą ironią artystów.

4. Stalin wraz z Leninem

najsłynniejsze oszustwa fotograficzne

Dość znaną fotografią jest także wspólne zdjęcie dwóch najbardziej znanych przywódców ZSRR, czyli Włodzimierza Lenina z Józefem Stalinem. Było ono niezwykle potrzebne z propagandowego punktu widzenia, jednak nie mieli oni wspólnego zdjęcia. Dlatego i w tym przypadku zostało ono stworzone sztucznie przez artystów. Ciekawostką jest fakt, że powstało ono dopiero w roku 1949, a więc 25 lat po śmierci Lenina.

5. Willy Brandt i Leonid Breżniew

najsłynniejsze oszustwa fotograficzne

To także zdjęcie o podtekście politycznym. Ci dwaj panowie, czyli kanclerz RFN oraz ówczesny Pierwszy Sekretarz ZSRR lubili się spotykać, lecz jeszcze bardziej lubili wypić. Na wykonanym wtedy zdjęciu wyglądają więc na imprezujących sobie w najlepsze. Radzieckie gazety nie mogły pokazać takiego ujęcia, dlatego butelki i papierosy sprytnie ze zdjęcia wycięto, zaś twarze polityków zmieniono na bardziej adekwatne do ważnego spotkania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *